HUBER řešení pro mikrofiltraci odpadních vod

HUBER MeChem® Solution for Most Cost-Effective Mechanical-Chemical Wastewater Treatment and Reuse

The first step in the right direction is most important!

Budgets for environmental projects are notoriously tight, particularly in developing and emerging countries. For this reason, it is imperative to achieve maximum value with limited investment.

Since costs rise exponentially with treatment efficiency, low-cost basic treatment of all wastewater flows must have priority over excellent, but expensive treatment of only some wastewater. 

Our MeChem® solution is a modular system for centralized wastewater treatment. The first stage of mechanical pre-treatment with fine screens is least expensive and provides the best cost/value ratio. The following mechanical, chemical and finally biological stages further improve the treatment efficiency, but are increasingly expensive.

Řešení HUBER MeChem® představuje mikrofiltraci pro úpravu odpadních vod, které jsou vypouštěny do recipientů. Díky mikrofiltraci mohou být z odpadní vody odstraněny téměř veškeré pevné látky a v případě potřeby i fosfáty. Obvykle jsou tomuto čištění předřazeny flokulace a/nebo koagulace.

Toto řešení je používáno především v rozvojových a rozvíjejících se zemích k rychlému a efektivnímu čištění odpadních vod. Tento modulární systém lze rozšířit až na plně biologické ČOV. Primární stupně ČOV užívající naše mechanické a chemické čistící procesy se vyznačují snadnou a rychlou realizací, ale i vysokou efektivitou čištění.

Pro mikrofiltraci surové odpadní vody nabízíme v závislosti na požadavcích následující produkty: